Sausio 23-25 dienomis Oostende (Belgija) vyko 5-oji Europos Socialinė savaitė. Šį renginį orgnizavo organizacija jungianti Belgijos Krikščioniškąją Dirbančiųjų Organizaciją ACW ir EZA, renginys organizuotas gavus finansinę Europos Komisijos paramą.

Šios Europinės Socialinės savaitės šūkis buvo: „Europa – atsakomybės amžius“.
Šiame renginyje dalyvavo apie 200 dalyvių iš skirtingų Europos dirbančiuosius jungiančių organizacijų.

Prieš Socialinės savaitės atidarymą VOST atstovai iš Ukrainos surengė nedidelę protesto akciją, laikydami Ukrainos vėliavą ir plakatus su pagalbos šauksmu bei reikalavimais taikyti sankcijas dabartinei Ukrainos valdžiai.

Per Europinės Socialinės savaitės atidarymą, dalyvius pasveikino Jaap Smit, 5-os Socialinės savaitės iniciatyvinio komiteto Pirmininkas, kuris iki sausio 1 dienos taip pat ėjo Olandijos Profesinės sąjungos CNV pirmininko pareigas. Jo sveikinime buvo nemažai kritikos Europos atžvilgiu. Jaap Smit kalbėjo, kad šio metu 25 % jaunų žmonių Europoje yra bedarbiai. Auga skaičius gyventojų, kurie gyvena žemiau skurdo ribos (jų skaičius nuo 20 iki 24 milijonų). Iki šiol Europos atsakas į visas šias problemas yra nepakankamas.

Apie renginio svarbą galima spręsti pagal tai, kad jame dalyvavo Herman van Rompuy, Europos Sąjungos Tarybos pirmininkas, dar vadinamas ponu Europa arba Europos Obama.
Van Rompui nebuvo išrinktas Europos rinkėjų, taip kaip Obama buvo išrinktas Amerikos rinkėjų.
Jį išrinko Europos Sąjungos lyderiai, kurios savo ruožtu išrinko Europos piliečiai.
Viešėdamas 5-oje Europos Socialinėje savaitėje Herman van Rompuy pademonstravo savo demokratišką požiūrį. Jis pabrėžė, kad visų priemonių, kurios buvo taikytos Europos finansiniam stabilumui atstatyti, galutinis tikslas buvo sukurti darbo vietas ir padidniti užimtumą.
Finansinė krizė vos nesužlugdė didžiausio XX amžiaus politinio projekto – Europos Sąjungos. Herman van Rompuy nuomone, nėra kitos alternatyvos šiam Europos taikos, progreso ir demokratijos modeliui.
Ukrainos delegatai uždavė klausimą apie tolimesnius Europos planus Ukrainos atžvilgiu.
Atsakydamas Herman van Rompui, patikino, kad Europa neplanuoja uždaryti Ukrainai durų bendradarbiavimui su Europos Sąjunga.
Bet jis suabejojo dėl sankcijų Ukrainai tikslingumo, nes jos visiškai neveikia Baltarusijos atžvilgiu.

Kitas aukšto rango delegatas kardinolas Peter Turkson, Taikos ir Justicijos tarybos pirmininkas, savo kalboje pabrėžė Krikščioniškos socialinės etikos svarbą iššūkiams Europos bei pasaulio mastu.

Fritz Neugebauer, Austrijos valstybinio sektoriaus profesinių sąjungų Prezidentas, užimantis aukštą postą Austrijos parlamente, savo kalboje pabrėžė, kad nuo senų senovės kiekvienas žino, jog pamatiniai akmenys verslo etikoje, verslume ir socialioniame dialoge yra tokie:
nežudyk;
nevok (nebūk korumpuotas, nepapirkinėk žmonių);
nemeluok (nepadirbinėk bei „neplauk“ pinigų, nefalsifikuok audito ataskaitų);
neišnaudok kito seksualiai ir t.t.
Visa tai galima apibendrinti tokiu tarpusavio santykių apibrėžimu: niekad nesielk su kitais taip, kaip nenorėtum, kad kiti pasielgtų su tavimi.
Be jau išvardintų pranešėjų renginio metu pasisakė daug kitų aukšto rango atstovų iš įvairių Europos Sąjungos šalių.
Lietuvos Darbo Federacijos delegatams buvo labai didelė garbė atstovauti Lietuvai tokio aukšto lygio renginyje.

Soms

Lietuvos Darbo Federacijai atstovavo Jelena Soms, Daiva Pakulienė bei Loreta Steniulienė.

Informaciją parengė Lietuvos Darbo Federacijos Pirmininko pavaduotoja Jelena Soms